Gezgin Forum

Kamp, Otostop, Karavan, Tekne, Off-Road, Bisiklet ve Motosiklet seven Gezginlere Özel
Türkiye'nin Bir Numaralı Gezgin Forumu

Gezgin Topluluğu Forumlar Gezilecek Yerler Mavi Neden Erkek Rengidir?

 • Mavi Neden Erkek Rengidir?

   İbrahim güncelledi 5 ay, 1 hafta önce 3 Üye · 3 Gönderiler
 • Mustafa

  Üye
  11 Nisan 2020 saat 18:04

  İbrani efsanelerinde yaratılan ilk kadın Lilith’tir. Adem’in ilk eşidir. Adem’in üstünlüğünü reddeder, kendini ona eşit görmektedir. Tartışırlar ve beraber yaşayamayacaklarına karar verirler. Lilith ;Tanrı’nın asla söylenmemesi gereken ismini söyler ve göğe yükselir. Böylece cennetten ve tüm nimetlerden vazgeçmiş olur; dışlanmışlar arasına katılır. Cinlerden ve Şeytan’dan çocukları olur.

  Adem yalnızlığa dayanamaz ve Tanrı’ya yakarır, Lilith’in geri döndürülmesini ister. Tanrı üç meleğini Lilith’i ikna edip dönmesini sağlamakla görevlendirir. Aksi durumda her gün 100 çocuğu ölecektir. Bu tehdide rağmen Lilith dönmez ve tehdit gerçekleşmeye; her gün 100 çocuğu ölmeye başlar.

  Lilith bu acıyla; tüm hamile , yeni doğum yapmış kadınların ve bebeklerin baş düşmanı olur. Erkek çocukları ilk 8 gün içinde kız bebekleri ise ilk 20 gün içinde öldürecektir.

  Lilith’in ilk prototipi Sümer Medeniyeti’nde de ”Lilitu” olarak geçmektedir. Lilitu ; dişi gece demonudur. Rüzgarla gelen felaketlerle, ölüm ve hastalıklarla, hatta insanların cinsel yaşamlarına müdahale ile ilişkili görülür.

  Bu efsanelerin yerleşik kültürlerle de aktarılması sonucu bebekleri kötü güçlerden korumak için bazı önemler alınmaya başlanır.

  Mavi ; göklerin rengi olması sebebiyle antik dönemlerden beri renkler arasında bir kutsallık-üstünlük kazanmıştır. Koruyucu olacağına dair de güçlü bir inan oluşmuştur. Bu inanç günümüze kadar gelmiştir. Ataerkil yapılarda tarım toplumunda ;kas gücü önem kazandığından başlarda sadece erkek bebekler korunmaya çalışılmıştır. Kız bebeklerin önem kazanması ile de onlara da bir renk seçilmiştir.

 • Eylem Deniz

  Üye
  12 Nisan 2020 saat 00:35

  pembe neden kadın rengi peki 🙂

 • İbrahim

  Üye
  13 Nisan 2020 saat 15:41

  küçükken her erkek mavi kazak giymiştir harelde 😀

Yanıtla: Mustafa
Your information:

Vazgeç
Tartışma Konusu
0 / 0 gönderi June 2018
Şimdi