Gezgin Forum

Kamp, Otostop, Karavan, Tekne, Off-Road, Bisiklet ve Motosiklet seven Gezginlere Özel
Türkiye'nin Bir Numaralı Gezgin Forumu

Gezgin Topluluğu Forumlar Genel Konular Erasmus Yurtdışına Para Gönderme

 • Yurtdışına Para Gönderme

   Ahsen Çakır güncelledi 3 ay, 2 hafta önce 2 Üye · 2 Gönderiler
 • Erasmus Ucuz Para Gönderme

  Guest
  3 Ekim 2020 saat 19:20

  Erasmus’a gidenler için yurtdışına para gönderme ve yurtdışından geri gönderme konusunda bir rehber yazmak istedim.

  1-) Türkiye’den Yurtdışına

  Türkiye’den okul için yurtdışına giderken hibenizi henüz almamış oluyorsunuz. O yüzden gitmeden yanınızda belli bir miktar nakit bulundurmanız veya TEB hesabı açıp oraya belli bir miktar Euro veya İngiltere’ye gidiyorsanız Sterlin yükleyip kartınızı da yanınıza almanız iyi olur.

  https://www.teb.com.tr/sizin-icin/yurtdisi-atm-kullanimi/

  Bu linkte hangi ülkede hangi bankanın ATM’sini kullanarak Teb kartınızla ücretsiz para çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Siz yurtdışındayken de sizin Teb hesabınıza yakınlarınız döviz yükleyebilir mobil uygulamayla. QR kod ile para yatırma fonksiyonunu kullanabilirler telefondan. Sizin banka hesabınıza giriş yapıp ATM’den QR kodunu kullanarak para yatıracaklar.

  Hibeniz geldiğinde onu Teb hesabınıza aktarmak isterseniz de ailenizden birine daha hibeniz hangi bankaya yatıyorsa o bankadan Euro hesabı açmalısınız ve o kişiye ücretsiz döviz havalesi yapmalısınız. Parayı bu tanıdığınız kendi hesabından çekebilir ve sizin Teb Euro hesabınıza QR kod kullanarak yatırabilir.

  Buraya kadar Türkiye’deki döviz parayı nasıl taşıyabileceğinizi anlattım. Elinizde döviz yoksa TL’den direkt Transferwise ile yurtdışında açacağınız banka hesabına yollamak en kolayı ve en hesaplısı oluyor. Kuyumcudan veya bankadan aldığınızda daha fazla ödüyorsunuz ve Transferwise bu konuda daha ucuz oluyor. Karşılaştırma yapabilirsiniz.

  https://www.transferwise.com/u/632d11a

  Parayı gönderecek kişi bu davet linkiyle kayıt olduğunda transferin ilk 500 Euro’luk kısmı ücretsiz oluyor. Para gönderirken üstte TRY altta EUR kutusu görüyorsunuz. Alıcının hesabına yatacak kadar olan miktarı EUR kısmına yazıyorsunuz ve ne kadar TL ödeme yapmanız gerektiğini görüyorsunuz.

  Transferwise’ı okul hibesi veya yurt ücreti, depozito gibi ödemeler için de kullanabiliyorsunuz.

  ——————-

  2-) Yurtdışından Türkiye’ye

  Yurtdışından Türkiye’ye para yollarken de Worldremit çok avantajlı oluyor. Transferwise’da Türkiye’ye gönderirken TL’ye çevirmek zorunda kalırken, Worldremit’ten gönderdiğiniz parayı alıcı PTT’den döviz halinde alabiliyor. UPT transferi olarak geçiyor bu.

  https://www.worldremit.com/en/r/REFERJ78QWZTWBEAS

  Bu davet linkiyle kayıt olduğunuzda 25 Euro hediye alacaksınız ilk transferinizden sonra. Ayrıca ilk 3 transferinizi 3FREE promosyon kodunu kullanarak ücretsiz yapabilirsiniz.

  Parayı gönderdiğinizde alıcının telefonuna transfer kodu SMS olarak geliyor ve alıcı kimlik göstererek PTT’den parayı bozdurmadan çekebiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken PTT şubesini bir gün önceden arayıp ne kadar döviz çekeceğinizi haber vermeniz şart. Yoksa size parayı TL olarak verelim diye teklif ederler.

  Sorularınız için yazabilirsiniz.

  Not: Peki neden bu iki transfer sitesi öne çıkıyor? Çünkü diğer servisler ya türkiye’yle bu kadar entegre değil, ya da çok daha pahalı. Direkt bankadan göndermek de bildiğiniz gibi çok yüksek SWIFT ücretleri yüzünden seçenekler arasında bile değil.

  Facebook Alıntısı

 • Ahsen Çakır

  Üye
  5 Ekim 2020 saat 18:50

  Erasmus öğrencileri için çok faydalı bir bilgi olmuş

Yanıtla: Erasmus Ucuz Para Gönderme
Your information:

Vazgeç
Tartışma Konusu
0 / 0 gönderi June 2018
Şimdi