Neden Karavan? Karavan Zor mu?

Etiketler: 

 • Neden Karavan? Karavan Zor mu?

   Ebrar güncelledi 3 ay, 2 hafta önce 1 Üye · 1 Gönder
 • Ebrar

  Üye
  27 Aralık 2020 saat 21:45

  Neden Karavan?

  Karavan zor değil mi?

  Aslında biz de merak ediyoruz ama!

  Ne bileyim? Hem tatil yapacaksın hem de yemekle, bulaşıkla uğraşacaksın!

  Göçebe gibi tatil yapmak zor değil mi?

  Güvenli mi? Korkmuyor musunuz?

  Yeterince temiz mi?

  Toz toprak olmuyor mu?

  Ve daha bir çok soru!

  Karavan gruplarında bir çok sorular soruldu, hemen herkes kendi penceresinden cevaplar verdi. Soruların neredeyse tamamı, teknik konularla ilgiliydi. Örneğin,; Benim arabam şu motor, şu beygir, şu model, şu kadar karavanı çekebilir mi? Ya da, motokaravan yaptırmaya karar verdim, ama aracı psa grubu mu olsun yoksa falanca modeli tavsiye edenler de var. Kafam karışık, yardımcı olur musunuz? Artıları eksileri nelerdir?

  Ancak günlük hayatta, eş-dost sohbetinde daha çok yazımın ilk başındaki türden sorular soruluyor. Bu soruların karavan gruplarında sorulması konusunda insanlar sanırım daha çekingen. Bunu düşünerek tecrübelerimi aktarmak istedim. Gördüğüm kadarıyla bu tür gruplara üye olanların çok büyük bir kısmı aslında karavan sahibi değil ve bu gruplara üye olarak karavan konusunda “bilgi”edinmeyi amaçladıklarını düşünüyorum. Bu elbette ki gaye doğal. Bununla birlikte belirttiğim gibi “karavan hayatının” daha çok teknik konuları ile ilgili paylaşımlar ve sorular ön plana çıkıyor. Ben aslında bu insanların işine en çok yarayacağını düşündüğüm, doğrudan bu hayatın kendisini kendi penceremden anlatmaya naçisane çalışacağım.

  Karavan hayatı, minimalist bir yaşamı tercih edenlere göredir. Her şey daha küçük, daha az, daha kısıtlıdır. Böyle bakarsak bu bir dezavantaj gibi görülebilir. Az eşya, çok mutluluk! 😊

  En güzel yerde yazlığınız, villanız ve hatta kim bilir belki yalınız olabilir. Ancak hiçbirisi size karavanın sunduğu özgürlük hissini veremez! Mesela sabah gözünüzü her açtığınızda, farklı bir manzaraya uyanabilirsiniz. Ya da gece lambalarınız sayısız yıldızlardan oluşabilir.

  Yemek yapmak ve bulaşık yıkamak zor! Belki en yumuşak karnımız gibi algılanıyor ancak bana sorarsanız tam da öyle değil. İlk olarak evde de aynı dertler var. İkinci olarak kendi yaptığınızı yiyiyorsunuz ve ne yediğinizi biliyorsunuz. Üçüncü olarak her zaman yemek yapmak zorunda değilsiniz. Zira konaklamada otel ve benzeri yerlere göre kıyaslanmayacak ölçüdeki bütçe avantajınızı, dilerseniz dışarıda yemeğe ayırabilirsiniz. Kaldı ki istediğiniz an bir çay demlemek, bir kahve pişirmek, size tarifi mümkün olmayan bir keyif sunar.

  Karavan, size tozlanma, topraklanma, kirlenme fırsatı verir. Bir başka söylemle doğaya karışma olanağı sunar. Çocuklarınız börtü böceklerin öyle canavarlar olmadığını anlarlar. Doğup büyüdükleri beton yığınlarının ötesinde muhteşem bir “tabiat ana” olduğunu keşfederler.

  Yaşınız kaç olursa olsun, karavan size geri kalan hayatınızı, dünyayı sorgulamanızı salık verir.

  Samimi, keyifli, hoş sohbet insanlarla tanışırsınız. Bedava bir terapi yöntemidir karavan hayatı.

  Sadece emekli olunca yapılan bir aktivite değildir. Çalışan insanların “modern hapishaneler” olan AVMlerden kurtulup, kendisini ve sevdiklerini doğa terapisine attıkları bir alandır karavan hayatı.

  Herkese göre değildir. Örneğin önyargılı, sınırlar ve kalıplar içinde yaşamaya alışmış ve dahası o küçük dar alanlarda kalmanın dışına çıkmaya cesaret edemeyen insanlara göre asla değildir! Belki evleri büyüktür, belki otoparkları bile birkaç karavanı park edecek kadar büyüktür. Havuzlu villalarda ya da bilmem kaç yüz metrekare dairelerde yaşamanın prestiji onlara haz veriyordur. Bu sebeple karavan hayatını hakir görüyorlardır da! Ancak aslında mekanları devasa, hayatları küçücüktür.

  Ez cümle arkadaşlar, karavan size bir şeylere sahip olarak haz almanın değil, bir şeylerin parçası ve paydaşı olarak haz almanın dayanılmaz keyfini sunar!

Yanıtla: Ebrar
Your information:

Vazgeç
Tartışma Konusu
0 / 0 gönderi June 2018
Şimdi