Yamaç Paraşütü Emme Sürüklenmesi

 • Yamaç Paraşütü Emme Sürüklenmesi

   Yamaç güncelledi 6 ay, 3 hafta önce 1 Üye · 1 Gönder
 • Yamaç

  Üye
  20 Eylül 2020 saat 05:46

  Şişmiş kanatın hareketi havanın durumunu bozar ve emme sürükleme yaratır. Her zaman emme sürükleme ön kenarda az da olsa bulunur. En fazla kanat uçlarında oluşur. Kanat üzerinde ki alçak basınç alanı alttaki yüksek basınca göre daha fazla hava çeker fakat kanat uçlarında hava daha kolay akım oluşturur ve arka kenarda anaforlar oluşur.

  Kanat uçlarında alt ve üst yüzey arasında ki basınç farklılığı arka taraftaki havanın kanat çevresinde dönmesiyle eşitlenmektedir. Yamaç paraşütü ileri doğru giderken kanat uçlarında anaforlar oluşturur bu emme sürüklemenin en önemli sebebidir
  Kanat uçlarında kulaklar gibi bazı dizayn özelliklerinin görevi bu problemi en aza indirmeye çalışmaktır. Yüksek açıklık oranı olan kanatlarda nispeten daha küçük alanlı kanatlar kullanılarak bu sorun azaltılmıştır(yelken kanat ve sörflerde de bu yöntem kullanılmıştır).
  Emme sürükleme hızla birlikte azalır , dolayısıyla parazit ve emme sürüklemenin toplamı en ideal noktaya gelir. Bu nokta aynı zamanda süzülme oranının en iyi olduğu hızdır.

Yanıtla: Yamaç
Your information:

Vazgeç
Tartışma Konusu
0 / 0 gönderi June 2018
Şimdi