Gezginsel Seyahat Forumları

Gezginsel'e hoş geldiniz! Dünyanın dört bir yanından gelen gezginlerle tanışın, seyahat deneyimlerinizi paylaşın ve en iyi destinasyonlar hakkında ipuçları alın. Yolculuğunuzu daha özgün ve keyifli kılmak için buradayız!

Gezgin Topluluğu Forumlar Konu Dışı anksiyete hastasıyım antideprasan kullanmayı önerir misiniz?

 • anksiyete hastasıyım antideprasan kullanmayı önerir misiniz?

  Posted by Eyüp on 27/11/2023 saat 13:28

  Arkadaşlar 2 ay önce Anksiyete olduğumu öğrendim.Aranızda bundan muzdarip olan var mı.Nasıl hayatıma devam edebilirim.İsimden dolayı Antidepresan kullanamıyorum.Kullanmayı önerir misiniz?Yorumlarınızı ve desteklerinizi bekliyorum.?

  Fulya cevapladı 4 yıl, 2 ay önce 0 Üye · 8 Yanıt
 • 8 Yanıt
 • Kenan

  Guest
  24/03/2020 saat 03:17

  Merhabalar, uzun süre önce herkes gibi bazi sorunlarla başa çıkamadım. Bende psikolojik destek almak istedim. Uzun süre herkese verilen en bilindik olan prozac ve diğerlerini tukettim. 1 yıla yakındı. Kendimi çok iyi hissettim. Hiçbir şey düşünmüyordum. Hatta hareketlerim aşırı bilinçsiz olmaya başlamıştı. İlacı bıraktım. Aylar sonra yine nefes darlığı çekince , farklı bir psikiyatri yolunu tuttum. Nasıl bırakırsın kafana göre, hastalık boyutun büyümüş ve anksiyete olmuşsun dedi. Başka başka ilaçlar yazdı. Ve ben asla kullanmadım. Bu sadece kendini kandırmak. İnan bana kullandıkça iyice afalliyorsun. Çok zor zamanlar yaşıyorum hala ama insanın kendisinden başkası ilaç olamıyor maalesef

 • Nil

  Guest
  24/03/2020 saat 03:17

  Doktor destegi almanız şart,yoksa kendinizi çok yıpratırsınız.bazı farkındalıkları ya da yüzleşmeleri yapmadan aşamayacagınız bir problem bu sebeple profesyonel bir yonlendiriciye ihtiyacınız olacak.

 • Aslı

  Guest
  24/03/2020 saat 03:17

  Anksiyete ve panik atakla ilgili kitaplar okuyun öncelikle, neyle karşı karşıya olduğunuzu iyice anlayın. İşin bilimsel açıklamasını bilince sorunun üzerinde hakimiyet kazanırsınız. İlaç kısmına gelince, herkesin kendi tercihi tabi. Ama bu rahatsızlık insanı çok yıpratan bir şey. İlacı varken kullanmamak bence vücuda gereksiz eziyet etmek. Şeker hastası olana insülin kullanma, tansiyonu olana hapını içme demiyor kimse. Ama iş mental rahatsızlıklara gelince hepsi kafanda, ilaca gerek yok, istersen kurtulursun deniliyor. Şartlardan kaynaklanan depresif dönemleri atlatmak farklı, artık hastalık haline gelmiş sinir sistemini tedavi etmek farklı şeyler. Ayrıca iş hayatınızı etkilemeyecek hafif ilaçlar da vardır mutlaka. Doktorunuza önceliklerinizi net bir şekilde açıklayın ki ona göre bir tedavi yöntemi seçsin.

 • Cins

  Guest
  24/03/2020 saat 03:20

  Anksiyete bir şeylerden sürekli korkma durumu. Bu da insanın yaşadığı travmalara bağlı olarak ya da genetik olarak insanda var olur.

  1) İlaç kullanmayın.

  2) Anksiyete’den kurtulmaya çalışmayın.

  Anksiyete için 100’lerce ya da 1000’lerce makale okusanızda fayda etmeyecek. Çünkü anksiyete denilen şey düşünce ve duygu olarak gelir. Özellikle nedenini bilmediğiniz korku duygusu daha ön planda olur.

  Bunun için yapılacak şey ise onu önemsememektir. Duygu dediğimiz şeyler ise insan bedeni içerisindeki enerjilerdir. Mesela bizim korktuğumuz bir şeyden farklı bir insan korkmaz. Farklı bir insan korkmuyorsa sende korkmayabilirsin.

  Demek ki, o sadece sende olan bir enerji ve bu gerçek değil. Onu gerçek kılan şey, senin o enerjiyle özdeşleşmen.

  Ben anksiyeteyim, ben buyum demen. Demek istediğim, o enerji ya da düşünce, sen o değilsin. Bunun için negatif enerjileri serbest bırakma çalışmaları var, bunları uygulayabilirsiniz. İçinden çıkmaya çalıştığınız hiç bir şeyin içinden çıkamazsınız. Siz bir şeyi çözmek için çaba gösterdikçe onun dibine batıyorsunuz, çözüm ararken çözümsüzlüğe saplanıyorsunuz. Yapmayın. Duyguların ve düşüncelerin her zaman size ait olmadığını ve bunların sadece enerji olduğunu bilin. Bu aklınızda kalsın. Az önem verdiğiniz bir şeyin etkisi de azalır. Doktor, aile, çevrenizdeki insanlar ve kitaplar bu duruma bu bakış açısıyla yaklaşmıyorlar. Boşver demek ve ilaç vermek tek bildikleri şey. Son olarak ginseng ve ormus gibi şeyleri araştırmanızı ve kullanmanızı tavsiye ederim. Birisi zihin sağlığına iyi gelirken, altın ile yapılan ormusta dna yenileyici özellik var ama uzun kullanım gerektirir. Psikolojik rahatsızlıklar yaşanılan travmalardan olabilir, genetik olabilir, beyinle ilgili bir sıkıntıdan olabilir, son olarakta kafaya alınan bir darbe ya da bağırsakların bozulmasından kaynaklanabilir. Tekrar söylüyorum, psikiyatri hapları bu sorunları tedavi etmez.

 • Ebubekir

  Guest
  24/03/2020 saat 03:20

  Herkesten daha çok kaygı ürettiğinizi kabul edin. Hastalığı iyice araştırıp kendinizle kıyaslayın. Sonrasında kafanızda oluşan olumsuz düşüncelerin size zihninizin bir oyunu olduğunu kendinize sık sık hatırlatın. İlaç tavsiye etmem çünkü geçici bir hastalık değil. Onunla yaşamayı öğrenmeniz lazım.

 • Hamza

  Guest
  24/03/2020 saat 03:21

  Tam 12 senedir anksiyete bozukluğu ile uğraşıyorum. İlacı bırakınca daha da coşuyor. İlaçla daha iyiyim. Hayatıma devam edebiliyorum. Kesinlikle ilaç öneririm. Her yolu denedim. Kitaplar okudum doktorlar değiştirdim. Panik ataka dönüştüğü oldu bir dönem depresyona da girdim. Hayat boyu geçmiyor. Üzgünüm… Allah şifa versin.

 • Eyüp

  Guest
  24/03/2020 saat 03:21

  Sorun büyük mü bilmiyorum.Lakin sadece beynimde gecmek bilmeyen bir obsesyon var.Misal bir kalem düşünün ve gün içinde sadece o kalemi düşünüyorum ve bu aylarca devam ediyor.Sanırım bende takıntı oluşmuş.İnsallah bunu anlatırım veya bununla yasamayı öğrenirim.Yardimlariniz icin çok sagolun.

 • Fulya

  Guest
  24/03/2020 saat 03:22

  2012 den beri bu illetle yaşıyorum. Yaşamak denirse.. Her an bir şeylere yetişmek zorundaymışım gibi bir kaygı içinde olmak en hafifi. 1 sene arayla 2 defa kliniğe bile yattım. Anksiyete ve panik bozukluk bir arada seyrediyor bende. Düşman başına bile denmeyecek bir durum, bilen bilir. Ne telkin, ne terapi.. Bence tek çare ilaç. Sürekli kullanmıyorum ama özellikle mevsim geçişlerinde ve vitamin eksikliği baş gösterdiğinde ilaca ihtiyaç duyuyorum. Önerim gerçekten sizi anladığına inandığınız bir psikiyatrist ile tedavi başlatmanız. Ve sadık kalın doktorunuza. Çünkü her seferinde ruh halinizi tekrar tekrar anlatmak, sizi daha da kötüleştirebilir. Bende öyle oluyor. Halimi anlattıkça kendime acımaya başlıyorum. İllet bir durum. Kimse bununla sınanmasın

Yanıtla: Eyüp
Arkadaşlar 2 ay önce Anksiyete olduğumu öğrendim.…
Vazgeç
Your information: