Gezgin Forum

Kamp, Otostop, Karavan, Tekne, Off-Road, Bisiklet ve Motosiklet seven Gezginlere Özel
Türkiye'nin Bir Numaralı Gezgin Forumu

Gezgin Topluluğu Forumlar Genel Konular Kampta Sineklere Nasıl Önlem Alıyorsunuz?

Etiketler: , ,

 • Kampta Sineklere Nasıl Önlem Alıyorsunuz?

   Samet güncelledi 3 hafta, 3 gün önce 4 Üye · 4 Gönderiler
 • Kirmizi Ruj

  Üye
  27 Ağustos 2020 saat 15:48

  Merhaba. Muğla Milas Kıyıkışlacık da kamp yapıyoruz ailemle. Sinekler feci ısırıyor. Nasıl önüne geçebiliriz acaba?

 • Ahmet Boğalar

  Guest
  27 Ağustos 2020 saat 15:50

  Sivrisinekten nasıl korunulur?

  Sivrisinekler noktürnal (gececil) hayvanlardır. Akşam saatlerinde aktifleşmeye başlayıp gece beslenmeyi tercih ederler. Bu sebeple alınacak önlemler özellikle akşam saatlerinde artırılmalıdır. Sivrisinek ısırığından korunma yöntemlerini 4 farklı şekilde sınıflandırabiliriz:

  Fiziksel bariyerler: Sivrisinek ısırıklarından korunmak için uzun kollu ve vücudu daha fazla örten giysiler tercih edilebilir. Yatılan odalarda cibinlik kullanılabilir. Kapı ve pencerelere sivrisinek engelleyici tüller takılabilir.

  Kimyasal yöntemler: Sivrisineklerden en etkin korunma yöntemleri kimyasal yöntemlerdir. Kişinin kendisinin üzerine uygulayabileceği kimyasal solüsyonlardan, açık ve kapalı mekanlarda kullanılan sivrisinek kovuculara kadar birçok seçenekler bulunmaktadır. Sivrisineklerden korunma yönteminde en etkin ve en yaygın kullanılan kimyasal madde N-diethyl-3-methylbenzamide (DEET)’tir.

  Doğal yöntemler: Sivrisinekler bazı kokulu bitki türlerinden uzak durmaya çalışırlar. Bunlara örnek olarak reyhan ve fesleğen verilebilir. Bu tip bitkilerin sivrisineklerin eve giriş yapabileceği yerde bulundurulması, sivrisinek ısırığı olasılığını azaltacaktır. Bunun haricinde, bazı bitkilerden elde edilen yağlar seyreltilerek vücuda sürülebilir. Lavanta, okaliptüs gibi yağların sivrisinek kovucu özellikleri bulunmaktadır. Bu yağları uygularken badem yağı gibi cilde zarar vermeyen, faydalı bir yağ içerisinde seyreltmek önemlidir. Genel formül olarak 15 gram yağa 3-5 damla bitkisel yağ damlatılmalıdır.

  Diğer yöntemler: Ultrasonik ses çıkartan aletler, sivrisineklerin başlıca düşmanı olan yusufçuk (dragonfly) sesi çıkartarak ya da agresif erkek sivrisineğin kanat çırpış sesini taklit ederek, dişi sivrisinekleri kaçırtabilir. Ancak bu yöntemler kimyasal yöntemler kadar etkili değildir. Sivrisinekler ısıya, ışığa, laktik asit, ter ve vücut kokusuna, karbondioksite daha çok gelir. Ayrıca alkol alımının daha yüksek oranda ısırılma ile ilişkisi gösterilmiştir. Bu nedenle piknik vb. yerlerde alkol alımı kısıtlanarak önlem alınabilir. Ayrıca yaşanılan çevreye dair birtakım önlemler alarak da sivrisineklerin yaşam alanı kısıtlanabilir. Sivrisinekler durgun sularda ve yeşil alanlarda daha çok bulunur. Bu nedenle evinizin etrafında, çocuk havuzu vs. gibi boşaltılabilecek su birikintilerini temizlemek gerekir. Uzun otların temizlenmesi ve çimlerin biçilmesi de aynı şekilde burada barınan sivrisineklerin sayısında azalma sağlayacaktır. Sağlıklı günler dileriz…

 • Cengiz

  Üye
  27 Ağustos 2020 saat 15:53

  Yıllardır Sivrisinekleri çin kullandığım ve kesinlikle etkili bir yöntemim var. Vicks krem veya onun muadilini vücudunuzda açık kalan her yere ovarak sürün. Küçücük dozlar yetecektir. Sivrisineklerin kesinlikle yaklaşmadığı gibi keneler için de çok etkili bir yöntemdir. Ayrıca sivrisinek tarafından ısırılan yerlerin veya ısırgan otu teması sonrası kaşıntılar için de anında çözümdür. Bir parça üzerine sürmeniz yeterlidir. Anında kaşıntıyı keser. Sivri sineklerin bol olduğu bir göletin yanında oturuyorum. Ayrıca köpeklerimle de durmadan ormanlarda gezerim. Hem sivrisinek, hem kene hayatımın bir parçasıdır. 😊 Saygılarımla.

 • Samet

  Üye
  30 Ağustos 2020 saat 00:28

  A101 ve bir çok markette fis fis var yılan böcek karınca sinek den korunmak icin

Yanıtla: Kirmizi Ruj
Your information:

Vazgeç
Tartışma Konusu
0 / 0 gönderi June 2018
Şimdi