Ordunun Şifa Kaynağı ; Sarmaşık Kaplıcası

Ordu ili Fatsa ilçesi sınırları içersinde yer alan Sarmaşık Kaplıcası, Fatsa şehir merkezine 13 km kadar uzaklıkta. Sarmaşık Kaplıcası Ülke genelinde pek bilinmese de bölge halkı tarafından çok ilgi görmektedir.

Sarmaşık Kaplıcası’nın bugüne kadar ismini duyuramamasının nedenlerinden birisi Özel İdare tarafından işletiliyor olması sanırım. Burayı Özel idare bir 1989 yılına kadar kendisi işletir fakat sağlıklı bir tanıtım ve iyi bir işletmecilik yapamamasından dolayı belirli bir süre kiraya verilmiştir. Kiralama yöntemi ile de başarıya ulaşamayan Sarmaşık Kaplıcası özelleştirme yöntemi ile bir şirkete devredilmiş ve bugün daha iyi bir şekilde tanıtımı yapılmakta ve bölge halkı kadar Türkiye’de de bilin bir sağlık merkezi olmuştur.

ŞİFA KAYNAĞI KAPLICA ARIYORSANIZ;

Sarmaşık Kaplıcası’nın suları bugüne kadar edinilen tecrübe ve yapılan araştırmalara göre Romatizma, Kireçlenme, Rahim üşütmesi, Mide, bağırsak ve idrar yolları iltihaplanması, Böbrek taşı, alerji(kaşınma vs) iyi geldiği saptanmıştır.

Sarmaşık Kaplıcası’nın keşfi oldukça ilginç aslında buna keşif dememek gerekir diye düşünüyorum çünkü Sarmaşık Kaplıcası çok eski tarihlerde kullanılmış fakat yerleşimin buradan uzaklaşması ile artık önemini yitirmiş kendi haline bırakılmıştır. Bir gün çoban burada hayvanlarını otlatırken bir anda keçiler ortadan kaybolur ve bir süre sonra geriye gelir. Bu çobanın çok dikkatini çeker be bu hayvanların gittiği yeri merak eder ve o yöne doğru araştırmalar yapar.

Buraya göz gezdirirken sarmaşıkların arasından su buharı geldiğini fark eden çoban yakılaştığı zaman burada yer alan harabeleri ve sımsıcak akan suyu fark eder. Şimdiler bu tarafa doğru yerleşimin tekrar geldiğini bildirmekte de fayda görüyorum. Ordu turizm i için çok yakında iyi bir yere geleceği muhakkak olan Sarmaşık Kaplıcası şimdiden Ordu için önem teşkil etmektedir.

ORDU FATSA SARMAŞIK KAPLICASI

Fatsa şehir merkezinden düzenli olarak sabah 9.00 akşam 18.00 arası dolmuş seferleri yapılmaktadır. Ayrıca yeme içme için Sarmaşık Kaplıcası etrafında ve Sarmaşık Kaplıcası tesislerinde farklı imkânlar bulunmaktadır. Bilgi ve rezervasyon için 0452 443 50 26 nolu telefon veya sarmasikkaplica.com sizlere yeterli bilgi verecektir.

Benzer Yazılar

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.