Yıldızı Yeni Parlayan Rafting ; Fırtına Deresi

Rafting için her yıl yeni bir güzergah popüler oluyor bu yılda Fırtına deresi rafting için en elverişli yerlerden birisi olarak gösterilmekte ve hemen her raftingci soluğu Fırtına deresinde almakta. Böylesi doğa harikası yerler neden bilinmez yada neden daha önceden turizme açılmaz anlamak çok zor.

GEZGİNLERİN KEŞFETMEDİĞİ RAFTİNG PARKURU

Ben aslında bunu şuna bağlıyorum ülkemiz gezginler ülkemizi daha tam keşfedememiş. Bu yüzden gezgin sayısı arttıkça ülkemizde yeni yerler beliriyor ve kısa zaman içersinde de popüler bir alan oluyor şuan Fırtına deresinin rafting ile popüler olduğu gibi. Efendim şimdi Karadeniz’in rüya gibi bir yerin olan Fırtına deresi hakkında biraz bilgi sunarak başlamak istiyorum.

Kaçkar dağlarının kuzeye bakan yamaçlarında küçük derelerin, kar sularının kaynak sularının birleşmesi ile oluşmakta. Onlarca küçük dere ve kaynak suyu birleşerek bu masalsı doğal güzelliği meydana getirmekte.

Fırtına Vadisi yaklaşık 55-60 km uzunluğunda, Kaçkar dağlarının en tepelerinden başlayan bu 60 Km.lik yolculuk, bazen küçük göller, bazen şelaleler oluşturarak devam ediyor. Yolculuğu sırasında yağmur ormanlarının andıran ormanlardan geçiyor, Fındık bahçesinde fındık toplayanlara selam verip Ardeşen’in 2 km kadar batısından Karadeniz’e dökülmekte.

Fırtına deresi rafting parkuru:

Fırtına deresinin doğal güzellikleri bir yana rafting içinde oldukça elverişli bir alan sunmakta. Rafting parkuru Rize Çamlıhemşin’in 1km güneyinden başlanmakta. Parkurun 5. Km.’sinde büyük kayaların olması adrenalini biraz yükseltse de tehlikede arz ettirmekte.

7. Km, 8. Km ve 9. Km.’lerde ise dar ve tehlikeli geçitler olduğu için önceden suyun iyice incelenmesi gerektirmektedir. Adrenalinin dozunu yükseltse de dönüşü olmayan hata yapmanıza da neden olabilir bu yüzden önceden suyun analiz edilmesi daha sonra buradan geçilmesi gerekmektedir.

Parkurun 12. Km.’sinde yer alan Duygulu şelalesi sizleri büyüleyecek güzelliktedir. Bu parkuru istediğiniz bir yerde bitirebilirsiniz toplam 23 Km. uzunluğunda ki parkur suyun azlığına ve çokluğuna göre farklı adrenalinler yaşatmaktadır. Fırtına deresi rafting için 12 ay boyunca uygun bir yer fakat yağışlı havalarda kaçınmanızı öneriyorum. Profesyonel bir rafting rehberi yanınızda olması gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.