Kampta Kişisel Temizliğimizi Nasıl Sağlarız? Kampta Temiz Kalma Yolları!

Doğada sağlıklı kalmak ve enfeksiyonlardan korunmanın yolu temizlikten ve iyi bir kişisel hijyenden geçer.

SABUN

Bütün sabunlar hatta bakterilere karşı korumalı olanlar bile temiz bir suya zarar verebilir bu yüzden doğada sabun kullanımını minimumda tutmak gerekmektedir.Duş yaparken , dişlerinizi fırçalaken ya da giysilerinizi yıkarken aşağıdaki kuralları uyguladığınızdan emin olun:

– Kullandığınız sabunun bakterilere karşı korumalı olduğuna dikkat edin.
– Sabunu tutumlu kullanmaya çalışın.
– Yıkanma işlemlerinizi su kaynaklarından en az 10 metre uzakta yapmaya dikkat edin.Bu suya karışacak sabun miktarını kısmen azaltır.
– Diğer seçeneklerinizi gözden geçirin; bebekler için olan ıslak mendiller sabunun yerine geçebilir, üstelik hem hafiftirler hemde az yer kaplarlar.

YIKANMA

Kısa aktivitelerde rahat edebilmek için el, ayak ve yüz temizliğine özellikle dikkat edilmelidir.

– Eller – Kirli eller mikropların yemeklere ve ağza kolayca geçmesi için iyi bir yoldur.Yemek hazırlıklarından önce kısa bir el yıkaması bu riski azaltacaktır. 
– Dişler – Yolculuk arkadaşlarınızı ve özelliklede tabiiki kendinizi düşünerek her aktivitede diş fırçası ve diş macunu bulundurmak gerekmektedir. 
– Ayaklar – Ayakları temiz tutmak su toplaması ve mantar(ki sıcaklığınız içinde hemen üreyebilir) riskini azaltır.Her sabah ayakkabılarınızı ( ya da çoraplarınızı) giymeden ve her gece yatmadan önce temiz olduğundan emin olun.Eğer çorapla yatacaksanız temiz çorap giymeyi tercih edin. 

 BULAŞIK

– Kirliliği minimuma indirgemek için bulaşıklarınızı su kaynaklarından en az 10 metre uzakta yıkayın ve mümkün olduğunca az sabun kullanmaya çalışın. 
– Yıkama işleminden sonra malzemeleri iyice durulayın ve kurutun.

KAMPTA KIYAFET YIKAMA

Birçok seçeneğiniz var, birkaç günlük aktivitelerinizda kıyafetlerinizi yıkamak zorunda değilsiniz ya da yıkamayı tercih edebilirsiniz. Eğer yıkamayı tercih edersiniz aynı bulaşıklarda olduğu gibi su kaynaklarından uzak bir yerde yıkayın ve yine az sabun kullanın

Benzer Yazılar

0434 Nerenin Kodu – Nereye ait

0434 Alan Kodu: Bitlis ‘e Aittir. Bitlis İlçe Telefon KodlarıAdilcevaz Telefon Kodu : 0434311Ahlat Telefon Kodu : 0434412Güroymak Telefon Kodu : 0434511Hizan Telefon Kodu : 0434611Mutki Telefon Kodu : 0434711Tatvan Telefon Kodu : 0434827

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.