Trekking Cenneti Likya’nın Bir Parçası ; Faralya

Fethiye’nin hala gizlenen bakir doğası ile keşfetmeyi sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerinden birisi de Faralya’dır.

LİKYA YOLU VE FARALYA KISA TARİHÇESİ

Aynı zamanda Likya yolunun bir parçası olan Faralya köyü tarihi Roma ve Likya dönemine kadar uzanmaktadır ki yaklaşık 40.000 metrelik bir alan içerisinde Roma ve Likya dönemine ait kalıntılar yer almaktadır.

TÜRKİYE VE DÜNYANIN EN GÜZEL YÜRÜYÜŞ PARKURU

Fethiye Faralya arası yaklaşık olarak 30-32 km arasındadır. Fethiye şehir merkezinden hareket eden dolmuşlar ile Faralya’ya ulaşmak mümkündür. Dünyanın en uzun ve en güzel yürüyüş parkurlarından birisi olan Likya yolunun ayak izleri hala Faralya’da yer almaktadır. Fethiye Kayaköy’den başlayan bu yürüyüş Ölüdeniz, Faralya, Letoon gibi devam etmektedir.

Alışılmış tatil anlayışının dışına çıkmak istiyorsanız, tatilde kafanızı dinlemek, huzur dolmak istiyorsanız Faralya sizin için ideal bir rota olacaktır. Aynı zamanda kamp tutkunları içinde Faralya bambaşka bir yerdir. Dünya’nın en güzel kanyonlarından birisi olan Kelebekler Vadisi hemen Faralya’nın alt kısmı. Faralya’dan Kelebekler Vadisi‘ne de ulaşabilirsiniz. Fakat bu ulaşım biraz dağcılık deneyimi olması, yükseklik korkusu olmaması gerekmektedir.

KAMP, YÜRÜYÜŞ, TREKKİNG İÇİN FARALYA

Bu doğa harikası yerde en güzel yapabileceğiniz aktivite kesinlikle sabah ve akşam saatlerinde fotoğraf makinize alıp yürüyüş yapmak olacaktır. Veya UNESCO tarafından koruma altında olan Kelebekler vadisinde yüzmek olabilir. Fakat öncelikle sizlere önerim Likya yolunun bir parçası olan Faralya’da bu tarihi izleri takip edin. Fırsat buldukça Likya yolunda yürüyün. Yolunuz Faralya’ya düşmüş iken Kabak koyu nu ve Kelebekler vadisi ni de keşfedebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.