Zehirli Yılan Türleri Nelerdir? (Kampta Dikkat Edin!)

Zehirli Yılan Türleri İçerik Listesi

Zehirli Yılan Türleri Nelerdir?

Doğayla iç içe olanlar ve kampçıların sıklıkla gördükleri yılanlar, ürkütücü görüntüleri ile korku vermelerinin yanı sıra, salgıladıkları zehir ile de insan ya da hayvanların ölümüne sebep olabilmektedirler. Her yılan zehirli olmamakla birlikte, bunu önceden kestirmek mümkün olmayacağı için zehirli yılan türleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu yazımızın devamında zehirli yılan türleri hakkında bilgiler verirken, zehirli yılan nasıl anlaşılır? Sorusuna da cevaplar verdik.

Zehirli Yılan Türleri

Kara Mamba

Dünyanın en zehirli yılan çeşitleri arasında yer alan Kara Mamba, adeta bir zehir deposu. Dünyanın en zehirli yılanları arasında gösterilen Kara Mamba’nın bir ısırığında salgıladığı zehirle, 20’den fazla insanı öldürmesi mümkün.

Etkili zehrinin yanı sıra görüntüsü bile, insanı fazlasıyla ürpertecek kadar korkunç. Genellikle insanların az girdiği ormanlarda ve dağlık alanlarda rastlanan Kara Mamba, saatte yaklaşık olarak 20 km hız yapması ile de, dünyanın en hızlı yılanlarından birisi olarak gösteriliyor.

 

İçbölge Taypanı

Yine dünyanın en zehirli yılan türleri arasında gösterilen yılanlardan birisi de, içbölge Taypanı’dır. Bu yılanda yine tek ısırığından salgıladı zehir ile, onlarca insanı öldürebilecek güce sahip. İçbölge Taypanı zehri, en zehirli kobra yılanlarının zehrinden neredeyse 50 kat daha fazla etkiye sahiptir. Doğada saldırgan bir tavır sergilemese de, kampçılık yapanların ve doğa sporlarıyla uğraşanların yinede çok dikkatli olmaları gerekir. Yılanın ısırmasından sonra, 45 dakika içinde ölüm gerçekleşmektedir.

Belcher Deniz Yılanı

En zehirli yılan çeşitleri arasında yer alan bir diğer zehir deposu da, Belcher deniz yılanıdır.Her ne kadar bir su yılanı olsa da, zehri dünyanın en etkili zehirlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Bir miligramlık bir zehir ile, yaklaşık Bin insanı öldürebilecek güce sahip. Yine uysal sayılabilecek yılanlardan birisi olsa da, denize girenlerin bu ölüm makinesine mutlaka dikkat etmesini tavsiye ediyoruz.

Taipan Yılanı

Yaklaşık 2.5 metre boyunda olan Taipan yılanının ana vatanı Avustralya olsa da, ülkemizde Karadeniz bölgesinde de nadiren de olsa görülmektedir. Bir ısırığında salgıladığı zehirle, yaklaşık 40 kişiyi öldürebilecek güce sahip yılanlardan birisi olarak biliniyor.

 

 

Kaplan Yılanı

Zehirli yılan türleri arasında bulunan ve boyu iki metreye kaplan yılanı, tek ısırığında salgıladığı zehir ile birçok insanı öldürebilecek bir güce sahip. Ormanlık alanların yanı sıra kısmen dağlık alanlarda da sık görülen kaplan yılanı, ülkemizin doğu bölgelerinde daha sık görülmektedir.

 

Engerek Yılanı

Yine tek ısırıkla onlarca insanı öldürecek zehir salgılayan Engerek yılanı, ülkemizin birçok bölgesinde görülen zehirli yılan türleri arasında yer almaktadır. Ana vatanı Ekvator ve Kuzey Afrika bölgeleri olan engerekler, kurak iklim yılanı olarak bilinmektedir.

 

Çengel Burunlu Deniz Yılanı

Zehirli yılan türleri arasında yer alan bu su yılanı da, salgıladığı zehirle kısa sürede ısırdığı canlının ölümüne sebep olabilmektedir. Her ne kadar deniz yılanı olarak kabul edilse de, nehir kenarlarında da nadiren görülmektedir.

 

Çıngaraklı Yılan

Ormanlık alanlarda yaşayan çıngıraklı yılan, ısırması halinde bir insanı rahatlıkla öldürebilecek güce sahiptir.

Kobra Yılanı

Dünya genelinde en fazla üne sahip olan kobralar, ilginç yapıları ile birlikte öldürücü etkiye sahip zehirleri ile bilinmektedir. Kobra yılanlarının saldırısının ısırık yerine tükürük şeklinde olması da, onları diğer yılanlardan ayırt edici bir diğer özellik olarak bilinmektedir.

 

Zehirli Yılan Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda sayılanlar dışında, daha onlarca çeşit zehirli yılan olduğunu söylememiz gerekir. Bu yüzden doğa sporcuları ve kampçıların bilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de, zehirli yılan nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabıdır.

Zehirli yılan nasıl anlaşılır? Sorusuna cevap verecek olursak, aşağıda yazanları söylememiz mümkündür.

  • Zehirli yılanların kafa yapıları biraz üçgenimsi iken, zehirsiz yılanların kafa yapılarının yuvarlak bir hatta sahip olduğunu söyleyebiliriz.
  • Zehirli yılan türleri göz yapıları ile de, belli olmaktadır. Zehirsiz yılan türlerine göre, dikey bir göz yapıları bulunmaktadır.
  • Zehirli yılanların boyları, daha kısa olmaktadır.
  • Zehirli yılanlar, zehirlerini salgıladıkları iki büyük dişe sahiptir. Bu nedenle ısırdıkları yerde, derin iki diş izi daha fazla dikkat çekerken, zehirsiz yılanlarda bu izler dairesel şekilde birkaç izden oluşur.
  • Kafa yapıları, zehirsiz yılanlara nazaran daha pulludur.
  • Kara Mamba ve birkaç türü dışında, genelde daha renklidirler.
  • Ormanlık ve dağlık alanlarda yaşayan yılanların geneli, zehirli yılan çeşitleri arasındadır.

Benzer Yazılar

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir