Balıkesir’de Muhteşem Trekking Keyfi İçin ; Şahinderesi Kanyonu

Kazdağları’nın en zorlu yürüyüş parkurlarından birisi Şahinderesi olduğunu bilmenizde fayda var. Şahinderesi Altınoluk’u oksijeni ile besleyen aynı zamanda kanyonun kenarlarında çok çeşitli bitkilerin hayat bulmasını sağlamaktadır.

Şahinderesi Kazdağılarından almış olduğu tertemiz çam kokulu havayı Altınoluk ovasına dağıtırken aynı zamanda denizden almış olduğu iyotlu havayı dağlara doğru taşımakta olup doğal bir hava dolaşımı yapmaktadır. Kısacası Şahinderesi Altınoluk’un bacası gibidir. Bu hava dolaşımından olmalı ki etrafı şifalı otlar ve yüzlerce farklı türde hayvanlara yaşam imkânı sunmaktadır. Kanyonun uzunluğu 27 km yüksekliği ise 600 metrelere kadar çıkmaktadır.

BALIKESİRDE TREKKİNG VE KAMP KEYFİ

Şahinderesi kanyonunda trekking için gelmek isteyen doğa severlere tavsiyemiz bu bölgede rehbersiz gezi yapmak oldukça tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca 27 km uzunluğundaki kanyonun 25kmlik kısmına Orman Müdürlüğünden izin almak gerekmektedir. Araç ile bu alana girmek isteyenlerin 4×4 araçlar ile devam etmeleri gerekmektedir nedeni ise yolun çok bozuk ve toprak olmasındandır.

HEM YÜRÜYÜŞ PARKURU HEM KİREÇSİZ YÜZME SUYU

Geziniz sırasında sizlere tavsiyem kekik kokulu sularda yüzmeniz suyun kireçsiz olmasından olmalı ki hemen birkaç dakika içersinde kurumaktadır. Yinede yanınızda havlu, mayo bulundurmanız da fayda var. Yüzmek için en ideal yerlerin “Dereçatı” ve “Naneli pınar” olabileceğini bildirmek isterim.

PİKNİK VE FOTOĞRAFÇILIK İÇİN İDEAL

Şahinderesi geziniz sırasında fotoğraf makineniz kesinlikle yanınızda olmalı, ayrıca sırt çantanızda yiyecek, içecek bulundurmanızda fayda olduğunu düşünmekteyim. Tertemiz havası, pırıl pırıl akan suları ile huzurlu bir tatil yapmak istiyorsanız Altınoluk sizin için ideal bir yer olacaktır eğer doğa benim için herşeyden önemli diyorsanız sırt çantanızı alın ve doğru Şahinderesi kanyonuna yürüyün.

Benzer Yazılar

Yanıtlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.